12 Kasım 2018

YANMAK İSTEMEYEN DOĞRU DOKTOR VE CİHAZLA TEDAVİ OLMALI

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Özmen Adana’daki yanık vakasını AA Adana için değerlendirdi.

“YANMAK İSTEMEYEN DOĞRU DOKTOR VE CİHAZLA TEDAVİ OLMALI”

Adana’da geçtiğimiz aylarda kuaförde dudak dolgusu yaptıran hastanın komplikasyon haberlerini okumuştuk. Şimdi de lazer epilasyondan 1. Derecede yanık olan hastanın üzücü haberleri geldi.  Lazer epilasyon çok yaygın uygulanan ancak kullanımı tıp bilgisi gerektiren bir cihazdır. Güzelleşeceğim derken yanmak istemiyorsanız, doğru cihazla tedavi olmalısınız.

Günümüzde birçok teknolojik cihaz sağlık ve güzellik sektöründe kullanılmaktadır. Bu teknolojik cihazların bir kısmı sadece bu cihazları kullanma ve oluşabilecek sorunları çözebilme yetisine sahip olan kişilerce kullanılabilirken bir kısmı evde veya estetisyenlerce de kullanılabilir. Bu tür basit cihazları marketlerden dahi alabilirsiniz.

Ancak aynı işi yapıyor gibi görünen bazı cihazlar ise profesyonel ürünlerdir ve sadece Sağlık Bakanlığının izin verdiği yerlerde hekim kontrolünde kullanılmalıdırlar.  Çünkü bu cihazların uygun ayarlanmaması yanık ve yaralara yol açabilir. Bunların bazısının tedavisi oldukça zor olabilir hatta ciltte lekeler oluşabilir.
Aynı şey dolgu uygulamaları ve botoks uygulamasında da geçerlidir. Çok basit bir enjeksiyon gibi görülerek işin uzmanı hekimler yani Plastik Cerrahi Uzmanları ya da Dermatoloji Uzmanları yerine, herhangi bir hekimin hatta hekim olmayan kuaför, estetisyen veya bazen hemşirelerin yaptığı uygulamalar geri dönüşü olmayan kangrenlere (nekroz), enfeksiyon ve kalıcı izlere neden olabilmektedir.

Bu nedenle bu tür basit görülen ancak ciddi sorunlara yol açabilecek işlemlerde ucuza yaptıracağım diye yetkisi olmayan kişilere değil işin uzmanı kişilere başvurmak çok önemlidir.
Unutmayın ki lazer, IPL, dermaroller, dermapen, PRP, dolgu-botoks uygulamaları vücuda ışın veya iğne ile bir travma oluşturur. İyice araştırmadan bu tür işlemleri her yerde herkese yaptırmayın.  

 

Basın Yansımaları:

https://www.haberturk.com/adana-haberleri/16880703-adanadaki-lazer-epilasyon-yanigi-vakasi

http://www.haber7.com/adana/2757550-adanadaki-lazer-epilasyon-yanigi-vakasi

http://www.ekoyes.com/yazar/metiner-sezer/estetigin-estetigini-bozmayin-

 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: [email protected]

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
© 2024

Banka Hesap Numarası

Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ
IBAN No: TR 58 0006 4000 0014 2090 764560


Vakıfbank Hastaneler Şubesi
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
İBAN No: TR58 0001 5001 5800 7314 8096 38