23 Mart 2021

SAÇ EKİMİ

Genetik nedenli saç kayıplarında altın standart tedavi, saç ekimi cerrahisidir. Saç ekimi, saçlı deriden kıl foliküllerinin alındığı ve androgenetik alopesi nedeniyle saç kaybı yaşanan yerlere nakledildiği bir cerrahi işlemdir. Genel olarak 2 teknik kullanılır: İlki olan FUT, “ Follicular Unite Transfer”, 1980’li yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Saçlı derinin uygun kısımlarından lokal anestezi altında cerrahi olarak alınan cilt şeridi ve ardından burada ömür boyu dökülmemeye kodlanmış olan saç foliküllerinin teker teker yine bistüri yardımı ile ayrıştırılarak elde edilmesi, bu tekniğin özünü oluşturur. Alınan saçlı deri bölgesinin kapatılması dikişle sağlanır. İkinci ve 2002 yılından beri kullanılan FUE (Follicular Unite Excision) tekniğinde ise 0.8-0.9 milimetrelik çok ince “punch”lar kullanılarak saç folikülleri verici bölgeden tek tek çıkarılır; saçlı derinin kesilmesi ve sonra dikişle kapatılması söz konusu değildir.

Saç ekimi ameliyatlarında DHI olarak isimlendirilen bir uygulama da mevcuttur. Temel olarak FUE tekniği ile yapılan DHI uygulamasında farklı olarak işlem sırasında saç foliküllerini taşıyacak özel bir kalem kullanılmaktadır.

Saç ekiminde kullanılan farklı tekniklerin her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Saç ekiminde de teknik seçimi hastanın ihtiyacına, arzusuna ve operasyonu gerçekleştirecek hekimin tecrübesine bağlı olarak yapılmalıdır.

Cerrahi bir işlem olan saç ekimi ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ayakta veya yatarak teşhis ve tedavi kurumlarında ve bu konuda eğitimi ve yetkisi olan hekimler kontrolünde yapılmalıdır.

Lütfen saç ekimi işleminizi, kendilerini saç ekimi uzmanı olarak tanıtan ehil olmayan, tıbbi bilgiden ve bakanlık onayından mahrum kişilere ve bu işlemin yapılabilmesi için gerekli ruhsata ve teknik/hijyenik standartlara sahip olmayan yerlerde yaptırarak sağlığınızı tehlikeye atmayınız.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar aldıkları uzmanlık eğitimi ve usta çırak ilişkisi ile edindikleri plastik cerrahi geleneği ışığında tüm ameliyatsız medikal estetik işlemler ve saç ekimi de dahil estetik ameliyatlar konusunda yetkindirler.

ÖNCE SAĞLIĞINIZ...

 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: [email protected]

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
© 2024

Banka Hesap Numarası

Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ
IBAN No: TR 58 0006 4000 0014 2090 764560


Vakıfbank Hastaneler Şubesi
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
İBAN No: TR58 0001 5001 5800 7314 8096 38