15 Ocak 2016

Dr Acland: Dünyaya Mikrocerrahiyi Öğreten Kişi

Dünyada mikrocerrahi yapan her cerrahın hayatında önemli bir yeri olan, laboratuarda videolarını izleyerek mikrocerrahiyi öğrendiğimiz Dr. Robert Acland'ın, dün gece kanserle savaşını kaybederek yaşamını yitirdiğini öğrendim.

Zamanının ötesinde bir çalışmayla hazırladığı temel mikrocerrahi eğitim videoları temel eser olarak tıp camiasına sunulmuş bir başyapıttır. Onu bu videolarda aşağıdaki gibi hatırlıyoruz.


Tıp eğitimini 1969 yılında Londra'da tamamlayan Dr. Acland, plastik cerrahi uzmanlık eğitimini Londra ve Glasgow'da yaptı. Kariyerine 1976 yılında Kentucky, Louisville Üniversitesinde Mikrocerrahi Eğitim Laboratuarının yöneticisi olarak başlayan Acland, 1998'e kadar burada çalıştı. 1986 yılında Plastik Cerrahi profesörü unvanı aldı, aynı zamanda Fizyoloji, Biyofizik, Anatomi ve Nörobiyoloji departmanlarında da eşzamanlı olarak çalıştı. Zamanla rekonstrüktif mikrocerrahiden klinik anatomi alanına geçti. Taze kadavra diseksiyonunda öncü bir isimdi. Mikrocerrahi eğitim videoları, mikrocerrahi ameliyatlarında kullanmakta olduğumuz Acland mikroklempler ve son eseri "Video Atlas of Human Anatomy" dünyamıza bıraktığı kalıcı eserlerdir. Bu esere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://aclandanatomy.com


Kendisini 2005 yılında Barcelona'daki Perforatör Flep Kursunda şahsen tanımış biri olarak, hayatını eğitime adamış, ne kadar verici, ne kadar dost, ne kadar müthiş bir insan olduğunu görmüş olmanın kıvancını taşıyorum. Dünyayı değiştiren insanlardan biriydi. Işıklar içinde uyusun...


We, would like to express our sincere condolences on the recent passing of Dr Robert Acland. It is certain that Dr Acland’s works, especially his videos about microsurgical training, contributed to our microsurgery knowledge and practice a lot and indirectly changed the lives of many people. We will remember Dr Acland as "the Man Thought Microsurgery to the World".

And we, Turkish Plastic Surgeons, will never forget this big teacher and we will miss him..

Turkish Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery Society

 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: [email protected]

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
© 2024

Banka Hesap Numarası

Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ
IBAN No: TR 58 0006 4000 0014 2090 764560


Vakıfbank Hastaneler Şubesi
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
İBAN No: TR58 0001 5001 5800 7314 8096 38