09 Eylül 2016

Kurban Bayramında Ellerimizi Kurban Etmeyelim!

Eller Eller Eller
Sallanır dile gelir
Bülbüller güle gelir
Öpülür hale gelir
Konuşan ellerimiz


Mektup olur yazılır
Falın olur bakılır
Dostun olur sıkılır
Uzanan ellerimiz

Bir zamanlar Yıldırım Gürses’in söylediği ellerimizin kıymeti güzel anlatan bir şarkı idi: eller eller eller..

Gerçekten de bir dosta ilk uzattığımız: ellerimiz.. İş için, aş için didinen: ellerimiz.. Bazen şifa veren, bazen bina inşa eden, bazen ritim tutan, bazen barışa uzanan: ellerimiz..

Kurban Bayramının yaklaştığı şu günlerde ellerimizin kıymetini bir kez daha hatırlayalım… Bilindiği üzere kurban kesimleri veya peşi sıra gelen etin işlenmesi esnasında el yaralanmaları sık görülüyor..

El yaralanması sonucu meydana gelen parmak kopması, tendon-sinir-damar kesilerinin tedavisinde öncelikle ameliyat uygulanıyor. Sonrasında alçı atel içinde geçen haftalara yayılan bir süreçte onarılan yapıların iyileşmesi bekleniyor.

Ardından da yoğun ve itinalı bir fizik tedavi programı gerekiyor. Zor ve uzun süren bu süreçde bir parmak dahi yaralandığında hastanın bütün eli atelde olduğu için elini kullanması mümkün olmuyor. Tendon-sinir-damar yaralanması sonrasında bazen kalıcı fonksiyon kaybı da yaşanabiliyor.

Bu nedenle bu bayram şu noktalara dikkat edelim:

-Kurban kesimini ve etin işlenmesini profesyonel kişilere bırakalım..

-Kazaların meydana çıkmasında genel bir prensip vardır: çoğunlukla birden fazla olumsuzluk bir araya geldiğinde kaza olur. Yani kişi elinde bıçak kurbanı kesmeye çalışırken, etraftan dikkatini dağıtacak uyaranları en az düzeye indirelim…
-Kullanmasını bilmediğimiz aletlerden uzak duralım…

-Kıyma yapma makinası gibi cihazların emniyet talimatlarına uyalım… Elimizi bu cihazların içine kesinlikle sokmayalım….

-Kurban bayramında meydana gelen yaralanmalarda özellikle bıçağı tutan elin diğer eli yaraladığı gözleniyor. Buna dikkat edelim…

-El yaralanmalarında en kısa sürede plastik cerrahi veya el cerrahisi konusunda tecrübesi olan bir ortopedi bölümüne ulaşmak gerekiyor.

Tam olarak kopan uzvun nasıl taşınacağı çok önemli… Kopan uzuv temiz bir nemli beze (tercihan serum fizyolojikli steril gazlı beze) sarılarak bir plastik/naylon torbaya konmalı. Bu torba da buzlu su içeren ikinci bir torbaya konuluyor.

Uzuv kopması durumunda vakit geçirmeden Sağlık Bakanlığı 112 Acil Servis numarası aranmalıdır. Sağlık Bakanlığı 112 Acil Servisi uygun replantasyon merkezinin koordine edilmesi ve yaralının o merkeze nakli için gerekli yardım ve desteği sağlamaktadır. Kopan uzuv ezik ve çok parçalı ise bazen replante edilmesi mümkün olmayabiliyor. Bunun değerlendirilmesi uzman plastik cerrah veya el cerrahisi konusunda bilgili ortopedi uzmanlarınca yapılıyor.

Sadece sinir tendon kesisi mevcut ise ve hemen onarmak için yeterli ekip yok ise; cilt onarımını takiben sinir/tendon onarımının 1-2 hafta içinde gecikmeden yapılması gerekiyor.

Ellerinizin hep dostluğa, sevgiye, işe-aşa uzanması dileğiyle, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği olarak Kurban Bayramınızı kutluyoruz..
Bu bayram hiç el yaralanması olmamasını arzu ediyoruz…

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu

 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: [email protected]

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
© 2024

Banka Hesap Numarası

Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ
IBAN No: TR 58 0006 4000 0014 2090 764560


Vakıfbank Hastaneler Şubesi
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
İBAN No: TR58 0001 5001 5800 7314 8096 38