08 Haziran 2015

1. Saç Ekimi Canlı Cerrahi Kursu Gerçekleştirildi

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği (TPRECD) ve  Sakaraya Üniversitesi (SAU) Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen 1. Saç Ekimi Canlı Cerrahi Kursu 6 Haziran 2015 tarihinde Sakaraya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Ameliyathanesinde başarıyla gerçekleştirildi. Kursa Türkiye'nin çok farklı köşelerinden plastik cerrahlar katıldı. Ordu, Bitlis, Karabük, Van, Batman, Trabzon,  İzmit, Düzce, İstanbul ve Ankara'dan gelen plastik cerrrahlar saç ekimi konusunda bilgi ve deneyimlerini artırdılar.

Kurs esnasında bir hastamıza FUE yöntemiyle 4200 adet greft uyguladık.  Kurs ameliyathanede vaka başında gerçekleştirildiğinden katılımı 15 kişi ile sınırlamamız gerekti.  Meslektaşlarımız vakanın her aşamasını izleyerek hatta zaman zaman ameliyata iştirak ederek bu konudaki bilgi ve deneyimlerini artırdılar. Branşımızın ana konularından birisi olan saç ekimi cerrahisini öğrenmek isteyen meslektaşlarımız için kurslarımıza devam etmeyi düşünüyoruz. Saç ekimini ülkemizde maalesef doktor bile olmayan kişiler çok uygunsuz koşullarda gerçekleştirmektedir. Bu hastalarımızın sağlığını tehlikeye atan bir hale gelmiştir. Konuyu tam bilmeyen yetkililer saç ekiminin güzellik salonlarında yapılabileceğini sanmakta ve bu tür yerlerin açılışına üst düzey yetkililer bile katılmaktadır. Saç ekimi en az 4-5 saat süren ciddi bir ameliyattır. Kullanılan malzemelerin her ameliyatta olduğu gibi steril olması gerekir. Kullanılan lokal aneztesi dozu kontrolsüz düzeyde verilirse hastanın yaşantısı bile tehlike altına girer.  Bu tür şikayetler Derneğimize ulaşmaktadır. En son olarak yapılan şikayetlerin içinde Emekli Polis Memurunun, Emlakçının saç ektiği, Hepatit C olan Arap bir hastaya kullanılan aletlerin steril edilmeden bir diğer hastaya kullanıldığı gibi vahim örnekler yer almaktadır. Bu tablo ülkemize yakışmamaktadır.  Biz genç plastik cerrahların da saç ekimini en iyi şekilde öğrenip saç ektirmek isteyen kişilere sağlıklı bir hizmet verilmesini istiyoruz.  

Kursumuzun kapanış yemeği ise Sapanca Gölü kenarında gerçekleştirildi, gelen misafirlerimiz Sapanca Gölü'nün ve çevresinin güzelliğine yağmur yağmasına rağmen hayran oldular. 

Kursumuzun gerçekleşmesinde maddi, manevi yardımları olan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a, Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr Ramazan Akdemir’e,Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Yakup Tomak’a ve Ameliyathane Yöneticisi Doç Dr Ali Fuat Erdem’e  TPRECD olarak bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: [email protected]

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
© 2024

Banka Hesap Numarası

Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ
IBAN No: TR 58 0006 4000 0014 2090 764560


Vakıfbank Hastaneler Şubesi
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
İBAN No: TR58 0001 5001 5800 7314 8096 38