13 Eylül 2019

DUYURU

Meslektaşlarımızın dikkatine;

Son günlerde sosyal medyaya yansıyan hekim tanıtım videoları toplumun her kesiminde, özellikle de tıp camiasında dikkatleri çekerek infial yaratmış ve büyük tepkiye yol açmıştır. Branşı ne olursa olsun; sağlık sektörü için herhangi bir işleme özendiren, talep oluşturmaya yönelten, hekim olarak haksız rekabete yol açabilecek içeriklerde tanıtım yapmak yasalara ve tıp etiğine aykırıdır. 

Bu videolarda, plastik cerrahi uzmanı olmayan hekimler tarafından yapılan ve alan ihlali olarak değerlendirilebilecek estetik cerrahi ameliyatlarına, halka yönelik bir vurgu olmakla birlikte, en sonunda akılalmaz bir şekilde komplikasyonsuz sonuçlar vaadeden ve haksız rekabet unsurları içeren yönlendirmelerle dolu bir dizi klip olması nedeniyle, durum savunulması imkansız bir hale dönüşmüştür.  

Günümüzün sonsuz ve sınırsız sonsuz reklam tanıtım karmaşasında bilhassa biz plastik cerrahların çok daha özenli, akılcı ve dikkatli olması gerekiyor. Burada bizlere yakışan tanıtım faaliyetlerini etik duruşla, hekimliğin binlerce yıllık ciddiyetine ve onuruna yakışır biçimde, hukukun çizdiği çerçevede gerçekleştirmektir. Yasalara uygun olmayan, hekimlik onurunu zedeleyen ve derneğimize şikayet edilen bu kısa videolar için Etik Kurulumuz devrede olup, TTB ile işbirliği içinde çalışılmaktadır. 

Saygılarımızla

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği 

 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: [email protected]

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
© 2022

Banka Hesap Numarası
Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
Hesap Adı: Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Şube Kodu: 4209
IBAN No: TR5800064000001 4209 0764560