16 Mart 2020

COVID-19 SALGINI İLE İLGİLİ OLARAK ELEKTİF CERRAHİ GİRİŞİMLER İÇİN ÖNERİLER

Değerli Üyeler, Sevgili Meslektaşlarımız, Sevgili Uzmanlık Öğrencilerimiz, 

16/03/2020 itibarı ile ülkemizde resmi olarak açıklanmış 18 olgu var, ancak tüm dünya ülkelerinde salgının başlangıç zamanı farklı bile olsa yayılma hızının aynı olduğu görülüyor. Türkiye’nin İtalya’da yaşananları yaşamaması için önümüzdeki günleri çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. 

Şu anda dışarıda bir yerlerde virüs bulaşan ve istemeden de olsa yatan hastaları, ayaktan hastaları ve sağlık hizmeti sunucularını COVID-19 bulaşma riskine maruz bırakan birçok asemptomatik hasta geziyor olabilir. Öte yandan, salgına önlem olarak alınan okulların tatil edilmesi, yolculuk ve toplantıların iptal edilmesi gibi uygulamaları fırsat görerek ameliyat olmak isteyen hastalar olduğunu görüyoruz. Virüsün yayılma hızını düşürmek adına üzerimizde büyük bir sorumluluk var. Tüm hastaneler, kamu ya da özelde çalışan tüm hekimler, belli bir süre için elektif olarak planlanan estetik ve estetik olmayan cerrahi girişimleri, endoskopi veya diğer invaziv girişimleri en aza indirgeme, erteleme veya iptal etme konusunu mutlaka gözden geçirmelidir. 

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ülkemizin bu küresel krizi en az hasarla atlatması için çok ciddi çaba gösteriyor. Sağlık Bakanlığımızın uyarı ve talimatlarını çok yakından takip etmek gerekiyor, bu konuda da bir hazırlık olduğunu ve çok yakında bir açıklama geleceğini biliyoruz. Avrupa’da birçok ülkede elektif ameliyatlar durduruldu. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği, üyelerini uyardı. Biz de Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği olarak toplantılarımızı erteledik ancak, aciliyeti olmayan elektif ameliyatların ertelenmesi konusunda üyelerimizi ve halkımızı uyarmayı da bir görev addediyoruz.

Zamana karşı yarışıyoruz. Hepimiz dikkatli ve sorumlu davranmalı ve bu önerilerin hemen yerine getirilmeye başlanması için önderlik yapmalıyız. Ancak hep birlikte hareket edersek bu küresel salgının üstesinden başarıyla gelebiliriz.

Bu konuyla ilgili olarak Amerikan Plastik Cerrahi Derneği ve Amerikan Cerrahlar Birliği (American College of Surgeons)’nin yaptığı açıklamaları da ekte bilginize sunarız.

https://www.facs.org/about-acs/covid-19/information-for-surgeons

Saygılarımızla,

Prof. Dr. M. Sühan Ayhan
Başkan
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu adına

 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: [email protected]

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
© 2024

Banka Hesap Numarası

Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ
IBAN No: TR 58 0006 4000 0014 2090 764560


Vakıfbank Hastaneler Şubesi
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
İBAN No: TR58 0001 5001 5800 7314 8096 38