13 Ağustos 2020

PROF. DR. CAN ÇINAR’IN ANISINA...

PROF. DR. CAN ÇINAR’IN ANISINA…

Üyelerimizden Dr. Uğur Anıl Bingöl ve Dr. Can Öztürk’ün kaleminden...

1972 yılında Karabük ilinde doğan Prof. Dr. Can Çınar ilk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamlamıştır. Değerli anneleri Mürvet Çınar hanımefendi, o dönem Karabük Demir Çelik fabrikalarında yüksek mühendis olarak görev yaparken, birkaç yıl önce akciğer kanserinden kaybettiğimiz değerli babaları merhum Atilla Çınar beyefendi ise o yıllarda özel sektörde çalışmıştır.

Prof. Dr. Can Çınar’ın ortaokul ve lise yıllarında derslerindeki başarısı ve çalışkanlığı kadar sportif faaliyetlerde, özellikle basketboldaki parlak ve başarılı geçmişi göze çarpmaktadır. Demir Çelik Lisesi basketbol takımıyla ilçe ve il şampiyonlukları yanında Demir Çelik Karabükspor amatör basketbol takımında da asil kadroda çok başarılı sezonlar geçirmiştir. Aşk ve tutkuyla oynadığı basketbolda, Karabük Demir Çelik lisesinin o dönem efsane olan basketbol takımının en önemli oyuncularından olmuştur.

Karabük Demir Çelik Lisesin’den 1989 yılında mezun olmuş aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne kabul edilmiş ve 48 yıllık hayatının geri kalan 30 yılında emeğini, enerjisini, yeteneklerini ve her şeyden daha önemlisi sağlığını ve de sonunda yaşamını vereceği hekimlik kariyerine başlamıştır. Çocukluk yıllarından itibaren ödün vermediği çalışma azmi, üniversite yıllarında da devam etmiştir. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden dereceyle mezun olarak Tıp Doktoru ünvanını almış ve aynı yıl içinde girmiş olduğu Tıpta Uzmanlık Sınavında binlerce genç hekim arasından en başarılı ilk 10 hekim arasında yer alarak ilk tercihi olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalında asistan hekim olarak çalışma hakkını elde etmiş ve tıpta uzmanlık eğitimine başlamıştır. Uzmanlık eğitimi yıllarında, 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Indiana ve Chicago Üniversiteleri Tıp Merkezlerinde mesleki bilgi ve becerisini artırmış ve yurda dönerek 2002 yılında, yaklaşık 6,5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ihtisasını tamamlayarak Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmuştur. Aynı yıl TPRECD tarafından düzenlenen Uzman Deneysel Araştırma Yarışmasında birincilik ödülünü almıştır. İhtisası tamamlamasının hemen akabinde, uzman doktor olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na kabul edilmiş ve kendisini bilimsel çalışmalarına, asistan doktorların eğitilmesine ve hastalarına hizmete adamıştır. 2007 yılında buradaki görevinden ayrılarak, Anadolu Sağlık Merkezi Johns Hopkins Hastanesi’nde çalışmaya başlamıştır.

2009 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında Doçentlik unvanını almıştır. Dr. Can Çınar 2012 Ekim ayından itibaren çalışmalarını Yeditepe Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı olarak sürdürmüştür. 2017 yılında Profesör unvanını alan Dr. Can Çınar çalışmalarına Florence Nightingale Hastaneleri ve İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı olarak, aramızdan ayrıldıgı 25 Temmuz 2020 tarihine dek devam etmiştir.

Üyesi olduğu meslek kuruluşları arasında Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Plastik Cerrahi Derneği, Estetik Plastik Cerrahi Derneği, ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) sayılabilir. Prof Dr Can Çınar günümüz şartlarında oldukça erken diyebileceğimiz, hayatının belki en verimli olacağı yaş diliminde elim bir hastalık sonucu bedenen aramızdan ayrılmıştır. 48 yıllık kısa hayatının her anında çalışkanlığı, özverisi, tutkusu, azmi, dürüstlüğü, başarıları, sabrı, güçlü karakteri ve her şeyden önemlisi kendisini tanıyanların, mesai arkadaşlarının, öğrencilerinin, hastalarının ortak anlatımıyla dört dörtlük bir insan olarak sevenlerinin gönlünde sonsuza dek yaşayacaktır.

Büyük Türk Ozanı Yunus Emre’nin dedigi gibi; Ölürse ten ölür, Can’lar ölesi değil.

Can Çınar ağabeyimiz bedenen aramızdan ayrılmış olsa bile, kendisinin ruhaniyeti bizler ölene dek bizlerle beraber gönlümüzde yaşayacaktır.

Bir kızılderili atasözü der ki; İnsanlar yaşamda bıraktıkları izlerle sonsuza dek hatırlanır.

Bizlerin yetişmesinde büyük emek sahibi olan Can Çınar ağabeyimizin çalışmalarını, örnek yaşamını bıraktığı yerden devam ettireceğiz taki sonsuz yaşamda tekrar buluşana dek.

Aziz ruhaniyetini en derin saygıyla selamlıyor, Yüce Tanrı’dan sonsuz rahmet diliyoruz.

 
ETKİNLİK TAKVİMİ
 

Adres:
Tahran Cad. Billur Sokak No: 35 / 3
Kavaklıdere - ANKARA
Tel: +90 (312) 427 22 23
Faks: +90 (312) 427 52 73
e-Posta: [email protected]

Tüm Hakları Saklıdır.
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
© 2024

Banka Hesap Numarası

Türkiye İş Bankası Kavaklıdere Şubesi
TÜRK PLASTİK REKONSTRÜKTİF VE ESTETİK CERRAHİ DERNEĞİ
IBAN No: TR 58 0006 4000 0014 2090 764560


Vakıfbank Hastaneler Şubesi
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
İBAN No: TR58 0001 5001 5800 7314 8096 38